Liepos 5–9 dienomis Kauno r. Raudondvario gimnazijos mokytojai dalyvavo „Erasmus+“ projekto „Youth on the Heritage path“ 2018-1-PT01-KA229-047357_5 susitikime Rumunijoje, Targu Jiu miestelyje. Čia aplankė Colegiul Auto Traian Vuia mokyklą, susipažino su Rumunijos švietimo sistema, aptarė projekto eigą ir paskutinės ataskaitos rašymo planą. Be to, dalyvavo įvairiuose mokymuose: kūrė pamokų planą, kaip mokyti neapčiuopiamo paveldo ne patalpose, buvo supažindinti su puodininkystės menu Horzu, klausėsi vienuolės pasakojimo apie Hurezi vienuolyno istoriją ir architektūrą, dalyvavo muziejaus MUZEUL REGIUNII PORȚILOR DE FIER edukacijoje. Projekto dalyvius šeimininkai susipažindino su Targu Jiu miestelio istorija, architektūra ir pristatė lankytinas vietas. Mokytojai lankėsi Dunojaus upės regione, Ranca slidinėjimo kurorte, kur stebėjo vietinio maisto (avienos troškinio ir kukurūzų bandelių su sūrio įdaru) gamybą ir ragavo. Mobilumo metu buvo aptarti projekto tikslai ir jo eiga bei pažintas Rumunijos kultūros grožis ir ypatumai

Projekto koordinatorė Lietuvoje S. Mikalauskienė

Su projekto dalyviais paminėjome Europos dieną (gegužės 9 d) nužingsniuodami ne mažiau nei 10000 žingsnelių kiekvienas. Šia veikla norėjome vaikams ir mokytojams priminti, kad ir uždarytos sienos- mes galime keliauti, pažinti savo šalį ir savo atradimais dalintis su visais projekto dalyviais suteikdami vieni kitiems galimybę pakeliauti virtualiai ir įrodyti sau- kad mūsų nieks nesustabdys.  Buvo smagu stebėti aktyviai įsitraukusius vaikus, jų tėvus ir mokytojus. 

Zingsniuojam Youth

Video nuoroda

Balandžio 23-ioji- svarbi diena Turkijai, tai Nacionalinio suvereniteto bei vaikų diena. Mūsų gimnazijos mokiniai, dalyvaujantys Erasmus + projekte “Youth on the heritage path” (2018-1-PT01-KA229-047357_5) ir dalyvavę mobilume Turkijoje, pasveikino projekto dalyvius turkus virtualiai.  Sveikinimai sulaukė šiltų padėkų iš saulėtosios Turkijos. 

erasmuserasmus

 

Vasario 25 dieną Erasmus + projekto “Youth on the Heritage path” ( Nr. 2018-1-PT01-KA229-047357_5) dalyviai vyko į autentišką sodybą Pyplių kaime, kur profesionali duonos kepėja ne tik dalijosi šimtmečiais išsaugotu, duonkubiliuose išnešiotu stebuklingos duonos receptu, bet ir parodė bei leido išsikepti duonos.

Mokiniai duoną kepė iš vakaro paruoštoje milžiniškoje krosnyje, įkaitintoje žarijomis, kurias šeimininkė žarstekliu išžėrė prieš kepimą. Tešla jau buvo išminkyta duonkubilyje. Pasirodo, kad būtų geresnis raugas, duonkubilio dugnas turi būti ąžuolinis. Raugas suteikia kepalėliui gyvybės. Tešla buvo padaryta paprastai, tačiau su meile. Dalyvių nuostabai duonai pagaminti užtenka keturių produktų: miltų, druskos, vandens ir kmynų.

Kiekvienas gavo po tešlos gabalėlį, kurį vandeniu suvilgytomis rankomis gražiai, su meile glostė. Tada padarė ženklus, kad atpažintų savo kepalėlį, užbėrė kmynais ir mėgavosi jos kepimu. Prieš duonai keliaujant į krosnį, šeimininkė su popieriaus lapu patikrino, ar krosnies vidus ne per kaitrus.

Kol  kepalėliai kepė, netilo pasakos ir legendos  apie sunkų stebuklingos duonos kelią iki šiandieninio mūsų stalo. Jaunieji kepėjai sužinojo daug įdomių dalykų: negalima valgyti karštos duonos, nes skaudės pilvą; negalima apversti, nes įsivyraus nesantaika pasaulyje; duona yra laikoma šventa.

Praėjus pusvalandžiui duonos  kepalėliai  buvo iškepę, tad kiekvienas pasiėmė savo ir grįžę namo valgė duoną ir pasakojo girdėtas istorijas.

Projekto dalyvė Gabrielė Bielskutė

Saulėtą trečiadienio rytą skubėjome į autobusą, vežantį į Abanto nacionalinį parką, kuriame grožėjomės gamta, išskirtine flora ir fauna. Taip pat akis džiugino Abanto ežeras (turk. Abant Gölü). Tai yra gėlas ežeras šiaurės vakarų Turkijoje, Bolu provincijoje, susiformavęs nuošliaužai užtvenkus upę. Abantas yra 1328 m virš jūros lygio. Jis yra maitinamas 2 - 3 įtekančių upelių, bet daugiausia lietaus ir tirpstančio sniego vandens. Dėl savo grožio ežeras yra labai populiarus tarp poilsiautojų.

    Vakaras buvo skirtas dalyvių neformaliam bendravimui.

Paskutinė mobilumo diena buvo skirta Stambului. Kartu su mokiniais iš penkių šalių aplankėme įspūdingo dydžio Topkapi sultonų rūmus, kuriuose valdovai gyveno apie 4 šimtmečius, dabar rūmuose įkurtas muziejus. Rūmus sudaro daugybė pastatų, kambarių bei sodų bei sultono haremas. Muziejuje eksponuojami keramikos, stiklo bei porceliano dirbiniai, pranašo Mahometo relikvijos, o rūmų lobyne saugomi brangakmeniai ir juvelyriniai dirbiniai. Dar aplankėme įspūdingą Mėlynąją mečetę, arba Sultono Achmedo mečetę, pastatytą XVII a. Stambule, žavinčią 6 minaretais ir  pasaulyje žymią gausia puošyba. Didelį įspūdį paliko Bazilikos vandens saugyklos. Dienos kelionę vainikavo  kruizas po Bosforo įlanką. Sėdėdami laive ir gurkšnodami turkišką arbatą, žavėjomės nuostabiomis vilomis, pilimis, mečetėmis ir tvirtovėmis. Jaunimas laive šoko ir bendravo, o projekto koordinatoriai džiaugėsi pavykusiu  ketvirtu projekto susitikimu. 

Kitas susitikimas įvyks kovo mėnesį Italijoje. 

Projekto koordinatorė S. Mikalauskienė

Antradienio rytą pasitikome su jauduliuku, nes mokiniai ruošėsi pristatyti tradicinę šventę Jonines. Prezentacijos buvo labai išradingos ir įdomios. Projekto dalyviai stebino savo aktoriniais ir dainavimo gebėjimais, akys raibo nuo tradicinių kostiumų spalvų ir dekoracijų.Turėjome galimybę susipažinti su rumuniškų vestuvių tradicijomis, o į turkiškas vestuves įsijautėmę. Verta pripažinti - buvo tikrai smagu. Be to, išgirdome legendą apie Martinho, puikiai žinomą Portugalijoje, ir paskanavome keptų kaštonų. Ispanai vaizdžiai pristatė jų šalyje švenčiamą festivalį Los Mozos de Rus. Pertraukos metu dalyviai nesnaudė ir rodė savo meistriškumą tinklinio ir, žinoma, krepšinio aikštelėse. 

Po sočių turkiškų pietų susipažinome su meno šaka Ebru (tapymas ant vandens), kuri yra saugoma UNESCO kaip turkų nematerialus kultūrinis paveldas. Vėliau kiekvienas dalyvis išbandė savo meninius gebėjimus tapydamas

Projekto vadovė Simona Mikalauskienė

Pirmoji vizito diena prasidėjo Duzce mokykloje. Buvome maloniai priimti: mokiniai ne tik aprodė ir sklandžiai pasakojo apie veiklas mokykloje, bet ir didžiavosi savo pasiekimais ir sukurtais meno kūriniais. Buvome nustebinti turkų nuoširdumu ir atvirumu. Popietę praleidome žiūrėdami ir aptarinėdami visų projektų dalyvių sukurtą video filmą "Once upon a time", kuriame senoliai iš visų projekte dalyvaujančių šalių dalinosi prisiminimais apie išnykusius tautos papročius. Kol projekto koordinatoriai aptarė dalykinius projekto reikalus,mokiniai žaidė krepšinį ir futbolą tarptautinėse komandose.

Projekto vadovė Simona Mikalauskienė

Puslapis 1 iš 2

Fondas

fondasbites

Fondas bitės
Gabių mokinių paramos fondas „Bitės“
 

Vyturys

v logo page 001
 
Vyturys Elektronines knygos
 

NŠA

Nacionalinė švietimo agentūra

Nacionalinė švietimo agentūra

Tamo

tamo1

Elektroninis dienynas 

Emokykla

 

emokykla logo

Kauno rajono savivaldybė

savivaldybe

Mykolo Romerio universiteto informacijos ištekliai

 

atsisiųsti

 

 

 

Švietimo ir mokslo ministerija

smm

 

Globos centrai 

vaikai yra vaikai baneris300x600 desktop

Kauno r. Raudondvario gimnazija